logo

Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.
hello@youremail.com
+1234567890
موفقیت استارتاپ

عوامل موثر در موفقیت استارتاپ

این روزها یکی از بزرگترین چالش‌ها در فضای کسب و کارهای نوپا، موفقیت استارتاپ شخصی و در واقع داشتن یک استارتاپ موفق است. به تجربه ثابت شده که به دلیل ریسک و تردید، از هر ۱۰ استارتاپ راه اندازی شده در دنیا، ۹ استارتاپ با شکست مواجه می شوند. ایده‌های بزرگی وجود دارند که ممکن است هیچوقت مورد استفاده قرار نگیرند، و برعکس ایده‌های مبهم و مواردی که جای پرسش دارند به موفقیت بزرگی می‌انجامند. بطور کلی عواملی که در موفقیت یک استارتاپ تأثیرگذارند، بسیار زیاد است که با بررسی استارتاپ‌های موفق می‌توان به مهمترین این ویژگی‌ها پی برد.

 

در این مطلب به عوامل موثر در موفقیت یک استارتاپ که بیشتر جنبه عمومی دارد اشاره شده است.

 

ایده و مطرح کردن آن با افراد دیگر

 

یکی از مهمترین و بزرگ‌ترین عوامل مؤثر در موفقیت یک کسب‌وکار، ایده‌ی بنیان‌گذار آن است. بسیاری از افراد ایده‌ی خود را با دیگران مطرح نمی‌کنند و نگران این مطلب هستند که ایده شان توسط دیگران اجرا و یا دزدیده شود. در حالی‌که با در میان گذاشتن آن با دیگران می توان از اهمیت آن در بازار برای سایرین مطلع گردید.

 

مدیریت

 

داشتن مدیریت و رهبری خوب یکی از نکات مهم در راه‌اندازی یک استارتاپ است. تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی برای رسیدن به هدف گروهی و تشویق به سخت‌کوشی از ویژگی‌های یک مدیر مسئول و موفق است. بعبارتی یک رهبر ماهر و مجرب حتی قادر است یک ایده‌ی ضعیف را به موفقیت تبدیل کند.

 

تیم کاری

 

انتخاب و استخدام یک تیم کاری قوی از بین افراد مناسب باعث می‌شود که در روند کار با مشکلات کمتری روبه‌رو شوید چرا که با توجه به نقش مهم کارآفرینان در راه‌اندازی کسب و کار، اما آنها به تنهایی نمی‌توانند کارهای بزرگ را انجام دهند. استخدام افراد مناسب بقای کسب‌وکار، ایجاد انگیزه و اجرای اهداف بزرگ را تضمین و بر عکس به کارگیری افراد نامناسب، بهترین تصمیمات را نابود می‌کند.

 

سرمایه و تأمین مالی

 

یکی دیگر از عوال مهم در موفقیت استارتاپ سرمایه اولیه آن است. همچنین عدم موفقیت در مدیریت جریان نقدی، مهم‌ترین دلیل شکست کسب‌و‌کارهاست. امور مالی، امکانات و تجهیزات از مهم‌ترین منابع مادی و از عوامل کلیدی موفقیت یک کسب و کار نوپا هستند.

 

برنامه ریزی و استراتژی مناسب

 

 برنامه ریزی برنامه باعث کاهش تصمیمات نادرست و ناخوشایند و در نتیجه موفقیت استارتاپ می‌شود. برای داشتن یک برنامه‌ریزی درست، ابتدا باید تصمیم بگیرید که اهداف شما در کسب و کار چیست. برنامه‌ریزی باید فراتر از از ایده‌ی اصلی و دربرگیرنده اهداف، تصمیمات و نحوه عملکرد شما باشد. درجه‌ی به تحقق رساندن برنامه‌ریزی‌ها بر شانس رسیدن به موفقیت بسیار اثر گذار است.

 

مرحله عملیات و اجرا

 

بطور کلی یک ایده زمانی ارزشمند است که قابل اجرا باشد. اگر طرح و ایده‌تان بزرگ باشد اما در اجرا ضعیف باشید، تمام کسب وکارتان به خطر می‌افتد. همانطور که اگر با داشتن برنامه‌ریزی مناسب و اجرای درست آن، پشتوانه‌ی محکمی خواهید داشت و قدرت تشخیص کارهای قابل اجرا و غیر قابل بریتان قابل درک خواهد بود.

 

داشتن زمان‌بندی مناسب

 

یکی از عوامل مهم رقابتی که با وجود شلوغی و بی‌نظمی بازار کار موجب برتری مشاغل نسبت به یکدیگر می‌شود زمان‌بندی مناسب است. به این معنی که راه‌اندازی همزمان یک استارتاپ بر اساس نیاز و امکانات موجود در بازار منجر به موفقیت زودهنگام آن خواهد شد.

 

مدیریت بحران

 

یکی از عمده‌ترین نقاط ضعف در راه‌اندازی یک استارتاپ عدم وجود مدیریت بحران است. این واقعیت که همواره در مسیر راه‌اندازی یک کسب و کار با مشکلاتی مواجه خواهیم بود اجتناب ناپذیر است و در این بین آنچه که حائز اهمیت است چگونگی رویارویی با آن بحران است. یک بحران کوچک می‌تواند یک کسب‌وکار را با شکست مواجه کند، بنابراین نحوه‌ی مدیریت آن بسیار مهم می‌باشد.

 

بازاریابی

 

نحوه‌ی عرضه و بازاریابی یک محصول و یا کسب‌وکار، از مهمترین عواملی است که بر تصمیم خرید مشتریان بسیار اثرگذار می‌باشد. یک کالا یا خدمات که با کیفیت پایین اما با بسته‌بندی و ظاهری جذاب و منحصربفرد عرضه می‌شود در مقایسه با محصول مرغوبی که عرضه‌ای ساده‌ای دارد گوی رقابت را خواهد ربود.

 

توسعه و پیشرفت

 

در نهایت برای رسیدن به موفقیت استارتاپ و پیشرفتی متعادل باید تمام مراحل کار و پیشرفتتان را زیر نظر داشته باشید. توسعه‌ی سریع کسب و کار را ضعیف و توسعه‌ی بسیار آرام منجر به رکود و سبقت رقیبان از شما می‌گردد.

نگاهی به موارد بالا و تشخیص نقاط ضعف یک کسب و کار  موجب صرفه‌جویی در زمان و غلبه بر کمبود منابع می‌گردد.

 

www.entrepreneur.com

https://ponisha.ir

https://motamem.org

http://ecofin.ir

کتاب مدیریت و راه اندازی کسب و کارهای کوچک