logo

Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.
hello@youremail.com
+1234567890
تفاوت سرمایه‌ گذار و شتاب‌ دهنده

تفاوت سرمایه‌ گذار و شتاب‌ دهنده

شتاب دهنده‌ها (Accelerators)

شتاب‌دهنده‌ها، شرکت‌های خصوصی هستند که از شروع کار استارتاپ را از نظر فکری، فنی و مالی حمایت می‌کنند و تیم‌های کاری را بر اساس ضوابط داخلی خود پذیرش و آنها را حمایت می‌کنند. روش پذیرش تیم‌ها توسط شتاب دهنده‌ها با هم فرق دارند، برخی از آنها تیم ها را به معرفی ایده های خود دعوت کرده و بین چند ایده برتر یک رقابت فشرده برگزار کرده و در نهایت بر روی یک یا چند ایده سرمایه گذاری نهایی را انجام می‌دهند. اما بعضی دیگر تیم‌های اجرایی را به تنهایی دعوت کرده و با برگزاری جلسات متعدد، به بررسی ایده آنها می‌پردازند.

 

شتاب دهنده ها در مقابل حمایت‌های خود، بسته به این که در کدام مرحله از ورود ایده خود به آن مرکز باشید، با تیم اجرایی قرارداد منعقد کرده و بخشی از سهام استارتاپ را به مالکیت خود در می آورند. در مجموع شتاب دهنده ها شرکت های خصوصی هستند که با حمایت خود، یک استارتاب را تا تبدیل شده به یک کسب و کار مستقل همراهی می‌کنند و در بخشی از سود یا سهام آن استارتاپ شریک می شوند. نتیجه آن یک سود متقابل برای حمایت کننده  و تیم اجرایی است.

 

سرمایه‌گذارها (Investors)

 

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین هدف یک سرمایه‌گذار در مشارکت یک کسب و کار نوپا، سود دهی و درآمدزایی است. سرمایه گذاران هدفی را بجز رشد ارزش افزوده منابع مالی خود دنبال نمی کنند. شرکت ها و افرادی نیز وجود دارند که صرفا به عنوان سرمایه‌گذار می توانند نیازهای مالی یک استارتاپ را تأمین کنند. این شرکت ها در مورد مسائل فنی، ساختاری و .. اطلاعاتی نداشته و دخالتی دراین زمینه نمی‌کنند و صرفا بر بازگشت سرمایه در زمان مشخص و سودهی تمرکز دارند.

 

اهداف یک شتاب‌دهنده عبارتند از :

  • کمک به راه اندازی و توسعه یک استارتاپ موفق
  • کمک از طریق افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات، و ثبات مالی استارتاپ
  • مشارکت در فرآیند فشرده ی توسعه کسب و کار نوپا (کمپ) برای یک مدت محدود (حداکثر ۶ ماه)
  • دارا بودن یک سیلابس آموزشی کسب و کار محور
  • ارائه ی مربی گری و یا منتورینگ و راهنمایی و مشاوره از کارآفرینان پیشکسوت و باتجربه به کارآفرینان

 

علاوه بر این، معمولاً شتابدهنده‌ها، با خصوصیات زیر متمایز می‌شوند :

  • انتخاب و داوری بسیار رقابتی
  • ارائه‌ی سرمایه اولیه
  • معرفی صاحبان کسب و کارهای نوپا به سرمایه گذاران احتمالی
  • فضای کاری مشترک همراه با کمک و کاهش قیمت برای دسترسی به زیر ساخت‌ها و خدمات اداری