logo

Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.
hello@youremail.com
+1234567890

معروف‌ ترین اصطلاحات استارتاپی

لیست کاملی از معروف‌ ترین اصطلاحات استارتاپی

 

اشخاصی که با استارتاپ‌ها درگیرند معمولاً از اصطلاحات ویژه‌ای برای بیان اهداف خود استفاده می‌کنند. در زیر به معرفی چند نمونه از این معروف ترین اصطلاحات استارتاپی می‌پردازیم:

 

Angel Investors (فرشتگان کسب و کار)

فرشتگان کسب و کار افرادی هستند که با ورود خود به یک کسب . کار نوپا، سرمایه و شبکه افراد می‌آورند. از مهمترین ویژگی‌های آنان، ریسک پذیری بالا، نوع مشارکت آن‌ها و میزان زمانی است که بروی استارتاپ می‌گذارند.

در این مطلب بطور کامل به تفاوت سرمایه گذار فرشته و سرمایه گذار خطرپذیر پرداخته ایم.

 

Anti-Dilution Right (حق جلوگیری از رقیق شدن سهام)

دادن این حق به اشخاص به معنی این است که شخص می‌تواند به مدت معینی از رقیق شدن سهام خود که به دلیل جذب سرمایه اتفاق می‌افتد جلوگیری کند. درصد سهم کلیه سهامداران یک شرکت با جذب سرمایه جدید از طریق شخص ثالث، کاهش می یابد (رقیق می شود) بخشی از سهام که دارای حق جلوگیری از رقیق شدن باشد، مشمول این کاهش نمی شود.

 

Bootstrapping

برخی از کسب و کارها از ابتدای آن خودکفا هستند. به فرایند راه‌اندازی آنها Bootstrapping می‌گویند. یعنی بدون نیاز به کمک و منابع مالی خارجی به فعالیت خود ادامه می‌دهند. در دنیای استارتاپ، صاحبان هر کسب و کار با استفاده از سود فعالیتشان و سرمایه گذاری آن در همان استارتاپ می‌توانند شرایط مالی و پیشرفت شرکت را کنترل کنند.

 

Burn Rate

به مقدار صرف هزینه توسط یک استارتاپ در زمان مشخص می‌گویند. در واقع همان مبلغی است که یک استارتاپ در حال حاضر بطور ماهانه خرج می کند تا جوابگوی مخارج خود قبل از سوددهی اولیه باشد.

 

Elevator Pitch (ارائه آسانسوری)

به مفهوم ارائه ایده‌ی خود به مدت ۶۰ ثانیه بطوریکه همه متوجه شوند می‌باشد. بطور کلی ارائه آسانسوری شامل معرفی مشکل، راه حل، مشتریان و معرفی تیم کارآفرین یا صاحبان ایده است.

 

ESOP یا Option Pool  (سهام تشویقی کارکنان)

اصطلاحاً به سهامی که به واسطه حضور یک کارمند توانمند و مستعد به او تعلق می گیرد را سهام تشویقی گویند که در اغلب مواقع ۵ الی ۲۰ درصد از سهام شرکت می‌باشد.

 

Fundraising (جذب سرمایه)

منظور از این اصطلاح دریافت سرمایه جدید در یک استارتاپ است.

 

IPO

این اصطلاح زمانی اتفاق میافتد که یک استارتاپ، سهام خود را در یک فراخوان در بورس برای عموم به فروش می‌گذارد.

 

M&A (Merger-Acquisition)

در واقع این اصطلاح مربوط به زمانی است که یک استارتاپ توسط شرکت بزرگتر از خود با اهداف استراتژیک خریداری می‌شود و یا با شرکتی هم اندازه ادغام می گردد.

 

Exit (خروج)

زمانی اتفاق می‌افتد که یک بنیان‌گذار یا سرمایه‌گذار از استارتاپ خارج و سود حاصل از تلاش یا سرمایه گذاری خود را تبدیل به پول نقد می‌کند. معمولا خروج در زمان IPO و یا M&A اتفاق می‌افتد.

 

NDA  یا Non-Disclosure Agreement (قرارداد محرمانگی اطلاعات)

به معنی توافقی دو جانبه است که در آن یک یا هر دو طرف موظف به حفظ اسراری هستند که بین یکدیگر مبادله می‌نماید.

 

Pivot

کاربرد این اصطلاح زمانی که یک شرکت به دلیل اینکه بازدهی ندارد تغییر جهت و مواضع می دهد. برای مثال، تغییر در قسمتی از محصول یا تمرکز بروی یک ویژگی خاص یا بررسی مجدد مشتریان و تمرکز کردن بر دسته‌ای خاص از مشتریان خود.

 

ROI  (بازگشت سرمایه یا بازده سرمايه گذاری)

در واقع حاصل نسبت پول بدست آمده از سرمایه گذاری به سرمایه اولیه را گویند که معمولاً به صورت درصد بیان می‌شود. با اين شاخص مي‌توان فهميد كه يك شركت تا چه حد از سرمايه‌اش براي سودآوري بيشتر به بهترین شکل استفاده كرده است. لذا هرچه اين شاخص بالاتر باشد فرصت سرمایه گذاری جذاب تر است.

 

Seed Funding  (سرمایه بذری)

اکثر استارتاپ ها نیز برای رشد خود به میزان معینی از جذب سرمایه نیاز دارند تا رشد کنند، به این سرمایه که در مراحل اولیه در اختیار استارتاپ قرار می گیرد، سرمایه بذری گفته می شود.

 

Venture Capital  (سرمایه گذار خطرپذیر یا کارآفرینانه)

شرکت سرمایه گذاری است که منابع مالی و خدمات مدیریتی را در اختیار شرکت های در حال رشد قرار می دهد. استارتاپ‌ها نیز از این امکانات به منظور توسعه محصول، جذب مشتری و افزایش نفوذ بازار استفاده می‌کنند.

 

Accelerator (شتاب‌دهنده)

در مطلب تفاوت شتابدهنده و سرمایه گذار بطور کامل به معرفی شتابدهنده پرداخته ایم.

 

Growth Center (مرکز رشد)

در مطلب تفاوت شتابدهنده و مرکز رشد بطور کامل به معرفی مرکز رشد پرداخته ایم.

 

Startup Weekend (استارتاپ ویکند)

در مطلب استارتاپ ویکند بطور کامل به معرفی آخر هفته استارتاپی پرداخته ایم.

Unicorn Startup (استارتاپ تک شاخ)

استارتاپ تک شاخ یا یونیکورن استارتاپ ، به استارتاپی گفته میشود که ارزش سهام آن از یک بیلیون دلار (یک میلیارد دلار) فراتر رود