logo

Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.
hello@youremail.com
+1234567890
چگونه برای استارتاپ نیرو استخدام کنیم؟

چگونه برای استارتاپ نیرو استخدام کنیم؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که برای بنیانگذاران استارتاپ ها به وجود می آید این است که چگونه برای استارتاپ نیرو استخدام کنیم؟ در این مطلب به این سوال پاسخ میدهیم. داشتن یک تیم قوی و فوق‌العاده، بهترین و مهم‌ترین دارایی یک شرکت بزرگ محسوب می‌گردد. به همین دلیل اولین نکته‌ای در استارتاپ که توجه یک سرمایه‌گذار را جلب می‌کند،‌ تیم کاری آن است. در واقع استخدام نیرو، یکی از مهمترین مراحل در راه اندازی یک استارتاپ است. برخی از مؤسسین استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران از دانش افراد بزرگ و با تجربه استفاده می‌کنند. درحالی‌که تعداد زیادی از آنها کارآموزان یا کارمندان بی‌تجربه را استخدام می‌کنند. اگر به عظمت و موفقیت شرکت خود در آینده باور دارید، از همان ابتدا باید به فکر استخدام افراد بزرگ و حرفه‌ای برای برآورده کردن آرزوهای خود باشید.

 

به دلیل اهمیت موضوع در ادامه به چند نکته‌ی مفید در خصوص پیدا کردن استعدادهای مورد نیاز استارتاپ اشاره خواهیم کرد. این نکات کمک می‌کنند بهترین متقاضیان را به سمت استارتاپ خود جذب کرده و در عین حال از تمرکز اصلی خود دور نشوید.

 

نکته اول: از کجا نیروهای مورد نیاز خود را جذب کنیم؟

 

استفاده از قدرت ارتباطات زبانی در مقابل افراد و آشنایان پیرامون خود بهترین گزینه در این زمینه محسوب می‌گردد. درخواست همکاری از کسانی که می‌شناسید مانند دوستان قدیمی، دوستان دوره‌ی دانشگاه یا همکاران سابق. همکاران شما نیز می‌توانند منابع مناسبی برای پیدا کردن استعدادهای مورد نیاز شما باشند. از وکیل، حسابدار، و سایر همکاران خود بخواهید گزینه های مناسب را به شما معرفی کنند. همچنین وبسایت‌های اینترنتی گوناگونی در دنیا وجود دارند که در پیدا کردن نیروی متخصص، برخی برای نیروهای متوسط و برخی دیگر نیز برای یافتن نیروهای کم تخصص‌تر کمک بزرگی محسوب می‌گردند مانند وبسایت لینکدین همچنین نمونه های ایرانی مانند وبسایت جابینجا نیز در این زمینه وجود دارند.

 

نکته‌ی دوم: بالا بردن معیارها و استاندارهای استخدامی

 

این نکته از این لحاظ حائز اهمیت است که کارمندان باید حس کنند که در یک محیط حرفه‌ای کار می‌کنند. زمانی که سطح توقع خود را پایین می‌آورید، به این معنا است که همه می‌توانند وارد حوزه‌ی کسب‌ و‌کار شما شوند.

 

نکته‌ی سه: توضیح دادن اهداف و مآموریت سازمان برای پرسنل

 

استخدام افراد حرفه‌ای درست به اندازه‌ی جذب سرمایه‌گذار مهم است. بنابراین برای متقاعد کردن و جذب این‌گونه افراد باید زمان زیادی گذاشته و اهمیت قائل شوید. انسان‌های بزرگ روی پروژه‌های بزرگ کار می‌کنند. در نتیجه باید بصورت شفاف اهداف و مأموریت سازمان را برای آنها بازگو کرد.

 

نکته‌ی چهار: پذیرفتن نقاط ضعف خود

 

بیان نقطه ضعف‌ها با اعتمادبه‌نفس کامل، کلید اصلی جذب انسان‌های با استعداد و مدیریت آنها به نحو احسن می‌باشد.

 

نکته‌ی پنج: نشان دادن نقاط قوت خود

 

زمانی که می‌خواهید به افراد پیشنهاد کار داده و آنها را جذب کنید باید از مزایای کار کردن در شرکت خود و جنبه‌های مثبت آن برای آنها بگویید چرا که افراد باهوش و مستعد همیشه دوست دارند چیزهای جدید یاد بگیرند.

 

نکته‌ی شش: پیشنهاد حقوق مناسب

 

در یک بازار حرفه‌ای که رقابت میان افراد بسیار زیاد است افراد حرفه‌ای، حقوق‌ بالایی دریافت می‌کنند. در نتیجه برای جذب نیروهای متخصص و کارآمد از افراد کم  اما متخصص و با حقوق مناسب استفاده کنید.

 

نکته‌ی هفت: نهایت تلاش برای جذب یک نیروی متخصص

 

بعضی اوقات حضور یک شخص در شرکت شما می‌تواند مزایای فراوانی داشته باشد. در چنین شرایطی که نمی‌خواهید پاسخ «نه» بشنوید، تمام انرژی خود را به کار بگیرید. سعی کنید از هر راهی که می‌توانید طرف مقابل را راضی کنید.

 

نکته‌ی هشت: دلسرد نشدن از شنیدن پاسخ منفی

 

هر شکستی، فرصتی برای یاد گرفتن است. اما خیلی مهم است که ببینید چه چیزی باعث پاسخ منفی مردم به درخواست استخدام شما می‌شود. از افراد بخواهید که ۲۰ دقیقه برای شما وقت بگذارند و دلیل پاسخ منفی خود را توضیح دهند. علت را جویا شوید و هر چه سریع‌تر برای رفع آن اقدام کنید. ببینید آن‌ها چه انتظاراتی دارند که شما قادر به برآورده کردنشان نیستید.

 

بزرگ‌ترین خطاهای استخدامی مؤسسین استارتاپ‌ها

 

با وجود اینکه در طی سال‌های گذشته فناوری پیشرفت‌های زیادی داشته است اما همچنان مشکلات استخدام و جذب نیرو سر جای خود باقی‌اند که باعث می شود بازهم بنیانگذاران استارتاپ ها به دنبال پاسخ سوال “چگونه برای استارتاپ نیرو استخدام کنیم؟” باشند. موارد زیر دو مورد از مهمترین اشتباهات در زمینه استخدام نیرو از سوی مدیران استارتاپ‌هاست.

 

  • استخدام بر اساس احساس

 

استخدام افراد فقط به این دلیل داشتن حس خوب نسبت به آنها یک اشتباه محض است. اگرچه این نیز درست نیست که در استخدام یک نیرو فقط روی مهارت‌های سخت تمرکز کرد. استارتاپ‌ها باید فرایند مشخصی برای استخدام خود داشته باشند. پیشنهاد متخصصان این حوزه این است که متقاضیان نه تنها از لحاظ مهارت‌های فنی و حرفه‌ای بررسی شوند، بلکه تناسبشان با باقی اعضای تیم نیز به طور جدی مد نظر قرار بگیرد.

 

  • استخدام مناسب بر اساس نیاز استارتاپ

 

در ابتدا و پیش از شروع روند استخدام، هر شرکتی باید نیاز و توقعش را از یک موقعیت خالی بطور دقیق تعیین کند. بسیاری از استارتاپ‌ها بدون اینکه از نیازهای خود آگاهی دقیقی داشته باشند دست به استخدام زده و منابع خود را هدر می‌دهند. اگر پیش از هر کاری  برای تمام موقعیت های خالی خود مجموعه‌ای از نیازها و توقعات مشخص و برای مصاحبه‌های آن فرایند ثابتی تعیین گردد به این ترتیب ریسک‌های موجود به حداقل ممکن خواهید رسید.